sobota, 16 marca 2013

"PAJACYKI" PRZYJACIÓŁMI ZIPPIEGO

     Od października ubiegłego roku w grupie pięciolatków realizowany jest program "Przyjaciele Zippiego". Jest on podzielony na sześć części, każda zawiera po cztery spotkania i dotyczy innych zagadnień. Każdą część rozpoczyna opowiadanie, którego bohaterem jest patyczak o imieniu Zippi, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek.



     Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz zaczynanie od nowa.
     Każde opowiadanie jest zilustrowane za pomocą barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
     W trakcie realizacji pierwszej części dzieci wspólnie z nauczycielką Bernadetą Kozik przygotowały model Zippiego i urządziły dla niego kącik.



  • Pierwsza część dotyczyła uczuć: smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Dzieci ćwiczyły mówienie o tym, co czują w różnych sytuacjach.
  • W drugiej części uczyliśmy się skutecznej komunikacji, jak wysłuchiwać innych, jak prosić o pomoc i mówić to co chce się powiedzieć oraz wyrażać siebie swodobniej.
    Podczas zajęć wykorzystywaliśmy MAGICZNE PUDEŁKO, z którego dzieci losowały różne zadania do realizacji, oraz obrazki pomocne w odgrywaniu różnych scenek.




  • W trzeciej części dzieci rozmawiały o przyjaźni - jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.

W tym czasie chętnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały bardzo ciekawe modele patyczaków - nowych przyjaciół Zippiego.



  • W czwartej części uczyliśmy się jak rozwiązywać konflikty.
  • Z początkiem marca rozpoczęliśmy piątą część, która stanowi refleksję nad radzeniem sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych jest czyjaś śmierć.
  • Ostatnią część będziemy realizować w kwietniu - stanowi ona podsumowanie wszystkiego, czego dzieci się nauczyły.
  • Końcowe spotkanie będzie swego rodzaju świętowaniem połączonym z wręczaniem koron i dyplomów.

Opracowała: Bernadeta Kozik